Wczytywanie...

 
Ubezpieczenie zwierząt

Ubezpieczenie zwierząt

Zwierzęta odgrywają ważną rolę w życiu wielu z nas – z tego względu warto zapewnić im jak najlepsze warunki i bezpieczeństwo. Z myślą o wszystkich miłośnikach zwierząt powstały specjalne dodatki do polisy mieszkaniowej. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie zwierząt domowych, jak może wpłynąć na życie Twojego pupila i gdzie znaleźć najlepsze oferty.

Ubezpieczenie zwierząt domowych – co to takiego?

Psy, koty, gryzonie, a nawet konie czy papugi są często traktowani niemal na równi z członkami rodziny. Warto zatem zadbać o zwierzęta w taki sam sposób, np. stawiając na ubezpieczenia zwierząt domowych. Tego typu rozwiązania są zwykle oferowane jako rozszerzenia polis majątkowych, które zapewniają wypłatę świadczenia za określone zdarzenia związane z pupilami. W ramach polisy można otrzymać m.in. środki na leczenie czworonoga.

Ubezpieczenie zwierząt najczęściej zapewnia ochronę przed podobnymi zdarzeniami, jak sytuacje zdefiniowane w polisach na ruchomości domowe. Dzięki takiej umowie pupil jest ubezpieczony od kradzieży, otrucia, a także kontuzji i problemów zdrowotnych wywołanych przez czynniki zewnętrzne, np. zaatakowanie na spacerze przez przechodnia czy innego zwierzaka.

W pakiecie ubezpieczeń majątkowych ERGO 7 od Ergo Hestii istnieje możliwość rozszerzenie ochrony o psa lub kota. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli tych drugich – kotów, gdyż obecnie istniejące dedykowane osobne polisy dla zwierząt dotyczą głównie psów, a ochrona i zakres polisy jest dosyć szeroki. Polisa w tym przypadku zadziała w sytuacji kiedy, zwierzak zostanie potrącony przez pojazd, spadnie z wysokości, zostanie pogryziony przez inne zwierzę, zostanie otruty przez inną osobę np. sąsiada i przy innych losowych zdarzeniach. Wypłata po zdarzeniu przysługuje za koszty leczenia, uśpienia, kremacji i pochówku, a także obejmuje jednorazowe świadczenie w przypadku śmierci czworonoga. Ponadto właściciel może również liczyć na zwrot kosztów prowadzenia akcji poszukiwawczej (płatne ogłoszenia, wydruk ulotek) w przypadku zaginięcia zwierzęcia.

Właściciele psów mają więcej możliwości i mogą zaopatrzyć się w dedykowaną polisę. Jednym z takich rozwiązań jest ubezpieczenie psa od bezpieczny.pl (Generali i Uniqa). W ramach tego ubezpieczenia można liczyć na więcej niż to, co gwarantują polisy w ramach ubezpieczenia mieszkaniowego. Przede wszystkim jest to pełny lub częściowy zwrot kosztów leczenia psa w przypadku choroby, która nie wynika z następstwa nieszczęśliwego wypadku np. biegunka, kaszel, zapalenie pęcherza, nowotwór, zatrucie pokarmowe, babeszjoza i wiele innych. Dodatkowo właściciel może wyposażyć się w ubezpieczenie OC, które zadziała kiedy pies wyrządzi szkody osobom trzecim np. pogryzie przechodnia czy uszkodzi telefon znajomego. Dotyczy to również sytuacji tzw. rażące niedbalstwo – kiedy czworonóg ucieknie i spowoduje szkodę. Ochrona cywilna właściciela psa obejmuje również zdarzenia mające miejsce podczas powierzenia opieki nad psem innym bliskim osobom z rodziny. Jeśli chcesz zakupić ten rodzaj ubezpieczenia nie rób tego samemu – skontaktuj się z naszym agentem, od którego uzyskasz kod rabatowy na zakup polisy.

Jakie zwierzęta można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie na zwierzęta obejmuje różne gatunki. Na ogół mówi się o kotach i psach, czyli najczęstszych domowych pupilach. Należy jednak pamiętać, że taką polisę można rozwinąć według własnych potrzeb, lecz umowa może dotyczyć jedynie zwierząt udomowionych. Muszą one być towarzyszem ubezpieczonej osoby i mieszkać w jej mieszkaniu lub domu. Polisy nie obejmują zwierząt dzikich i hodowlanych.

Ubezpieczenia zwierząt domowych są dostępne w ofertach firm takich jak PZU, Warta, ERGO Hestia czy Generali. Aby z nich skorzystać, skontaktuj się z agentem AXONN Ubezpieczenia. Oprócz psów i kotów polisa może dotyczyć gryzoni (chomików, królików, myszy itp.), papug, żółwi, ryb akwariowych czy koni (oprócz koni wykorzystywanych w celach zarobkowych).

Warto też zaznaczyć, jakich zwierząt zazwyczaj nie da się ubezpieczyć. Są to wspomniane już gatunki dzikie i hodowlane, a także zwierzęta egzotyczne, jadowite i drapieżne. Wyłączone są również agresywne rasy psów. Co więcej, ubezpieczenie na zwierzęta nie obejmuje gatunków przeznaczonych na handel i w celach zarobkowych, w tym koni wyścigowych, ze względu na większe ryzyko obrażeń i kontuzji.

Jak kupić ubezpieczenie zwierząt?

Ubezpieczenie zwierząt domowych jest rozwinięciem polisy mieszkaniowej, a także osobnym ubezpieczeniem dla psów. To pierwsze można zakupić tylko przy ubezpieczeniu głównej nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzęta będące w mieszkaniu są chronione tak samo, jak ruchome przedmioty. Oznacza to, że mają zapewnione ubezpieczenie przed pożarem, powodzią i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi opisanymi w umowie. Natomiast to drugie – dedykowane na przykład Generali ubezpieczenie psa można zakupić, gdy jego wiek nie przekracza 7 lat i posiada czip.

Ubezpieczenia mieszkaniowe oferują wiele różnych rozszerzeń, które warto zakupić. Pod uwagę należy wziąć nie tylko ubezpieczenie zwierząt, lecz także polisę NNW, OC w życiu prywatnym czy też pakiet Home Assistance.

Ubezpieczenie kota i psa – cena

Koszt polisy mieszkaniowej z rozszerzeniem o ochronę zwierząt domowych (kota), na przykład dla lokalu o powierzchni 50 metrów kwadratowych zaczyna się od około 300 złotych – zależy ona głównie od wartości samej nieruchomości oraz liczby ryzyk. Natomiast polisy dedykowanej, której płatność można rozłożyć miesięcznie lub płatnej z góry wyniesie w przedziale od około 200 złotych do ponad 1000 złotych rocznie. Cena indywidualnego ubezpieczenia dla psa może zależeć od wielu czynników. Najczęściej ma na nią wpływ:

  • Rodzaj, rasa i wiek zwierzęcia – wysokość składki może być uzależniona od rasy zwierzęcia. Szczególnie przy niektórych rasach psów, polisy często mają wyższe składki, ponieważ mogą być bardziej podatne na pewne schorzenia. Ponadto, starsze zwierzęta mogą mieć wyższe składki ze względu na większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
  • Zakres ubezpieczenia i rodzaj polisy – istnieją różne plany ubezpieczenia dla zwierząt, które oferują różne poziomy ochrony i sum gwarancyjnych. Im bardziej kompleksowy plan, tym zwykle wyższa składka. Niektóre polisy obejmują tylko podstawowe koszty opieki weterynaryjnej, po zdarzeniach określonych w umowie podczas gdy inne mogą pokrywać również koszty leków, operacji, badań diagnostycznych itp.
  • Historia zdrowia zwierzęcia – w przypadku dedykowanej polisy, jeśli zwierzę miało wcześniej pewne problemy zdrowotne lub były zdiagnozowane pewne schorzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe może uwzględnić to przy ustalaniu składki.
  • Miejsce zamieszkania – ceny ubezpieczeń dla zwierząt w ramach polisy mieszkaniowej mogą się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkasz. W niektórych miejscach wycena mieszkania oraz koszty opieki weterynaryjnej mogą być wyższe, co może wpływać na wysokość składki.
  • Wysokości udziału własnego w kosztach leczenia (kwoty, którą samodzielnie należy pokryć przy wypłacie świadczenia z ubezpieczenia – zwykle 10% lub 30%) oraz limitów (maksymalnej kwoty, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci w ramach polisy) wpływa na składkę.

Należy pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć własne zasady i kryteria ustalania cen ubezpieczeń dla konkretnych zwierząt. Dotyczy to również ubezpieczenia zwierząt w ramach ubezpieczenia lokalu – ograniczona ilość zwierząt (niektóre towarzystwa ochronią maksymalnie 3 zwierzaki w jednej nieruchomości). Dlatego lepiej jest nie kupować samemu polisy. Wystarczy skontaktować się z naszym agentem, który porówna oferty różnych towarzystw, aby znaleźć najodpowiedniejsze ubezpieczenie dla Twoich zwierząt, uwzględniając zarówno ceny, zakres ochrony i wszystkie powyższe czynniki.

Co obejmuje ubezpieczenie zwierząt domowych?

Wybierając ubezpieczenie zwierząt domowych, należy dokładnie ustalić z agentem ubezpieczeniowym zakres działania polisy. U jej podstaw zazwyczaj dostępne jest pokrycie leczenia zwierząt domowych, koszty uśpienia i pochówku czy wydatków na porady specjalistów. Do tego dochodzi również pokrycie kosztów transportu do weterynarza w nagłych wypadkach. Takie ubezpieczenie nie pokrywa jednak kosztów każdorazowego leczenia czy planowych wizyt.

Można zakupić również dedykowane ubezpieczenie zdrowotne zwierząt (zwykle psów)oddzielną usługę, która zapewnia wsparcie leczenia w różnych okolicznościach. Taka opcja przyda się wszystkim właścicielom czworonogów. Ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt domowych pomaga pokryć koszty różnych zabiegów, operacji i wizyt, które mogłyby w przeciwnym wypadku wiązać się z dużymi wydatkami.

Kiedy można otrzymać ubezpieczenie za zwierzęta domowe?

W przypadku ubezpieczenia zwierząt domowych wraz z polisą mieszkaniową należy pamiętać o tym, że czworonogi (i inne ubezpieczone gatunki) traktowane są tak, jak pozostałe ruchomości domowe. Oznacza to, że właściciel może liczyć na wypłatę świadczenia, gdy zwierzę dozna uszczerbku na zdrowiu albo zginie na skutek zagrożenia opisanego w umowie. Dzięki temu ubezpieczony może liczyć na finansowe wsparcie np. podczas leczenia czy rehabilitacji swojego zwierzaka. Istnieją jednak również sytuacje, które sprawiają, że właściciel nie otrzyma świadczenia mimo posiadanego ubezpieczenia. Pod uwagę bierze się m.in.:

  • śmierć z przyczyn naturalnych albo przez chorobę,
  • ucieczkę zwierzęcia z domu,
  • wystąpienie kontuzji przy przeprowadzce,
  • stworzenie szkód w miejscu publicznym czy lokalu użytkowym (w tym przypadku można jednak liczyć na pokrycie z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym lub OC dla właścicieli psa, jeśli wykupiliśmy taką polisę).

Jeśli natomiast posiadasz dedykowane ubezpieczenie zdrowotne dla psa, uzyskasz świadczenie niezależnie od czynników, które doprowadziły do choroby czy uszczerbku na zdrowiu, za wyjątkiem chorób na które zwierzę cierpiało przed zgłoszeniem go do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zwierząt a ubezpieczenie mieszkania od zwierząt

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie mieszkania od zwierząt to inny rodzaj polisy niż umowy opisywane powyżej. Aby nie odpowiadać bezpośrednio za szkody spowodowane przez swojego pupila, należy zakupić OC w życiu prywatnym lub dedykowane OC dla właściciela psa. To oddzielna usługa, która zapewnia wypłacenie świadczenia np. wtedy, gdy czworonóg zaatakuje przechodnia lub uszkodzi cudze mienie. Jeśli chcesz wybrać najlepszą ofertę dla siebie i swojego przyjaciela, skontaktuj się z agentami AXONN Ubezpieczenia. Radzimy sobie z problemami, z którymi inni sobie nie radzą – z nami bez problemu wykupisz polisy od zaufanych firm, takich jak PZU, ERGO Hestia, Warta czy Allianz.