Wczytywanie...

 
Ubezpieczenia od przepięć

Ubezpieczenia od przepięć

Każdy z nas na co dzień korzysta z wielu sprzętów elektronicznych – to m.in. komputery, telewizory czy różnorodne urządzenia AGD i RTV. Warto jednak mieć na uwadze zagrożenia dotyczące takich przedmiotów: to nie tylko kradzież, lecz także m.in. przepięcia. Jak się zabezpieczyć przed ich skutkami? Poznaj specjalne polisy mieszkaniowe z ubezpieczeniem od przepięć i dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować z AXONN Ubezpieczenia.

Jakie straty może wywołać przepięcie?

Przepięcie powstaje w momencie nagłego wzrostu napięcia w instalacji elektrycznej, do której podłączone są urządzenia. Gdy nastąpi taka sytuacja, może dojść do uszkodzenia lub nawet pełnego zniszczenia różnych sprzętów. W efekcie przeważnie nie nadają się one już do użytku – przepięcie powoduje zniszczenie układów elektrycznych będących podstawą działania takich produktów. Czy warto zatem wydawać dodatkowe pieniądze, aby zakupić ubezpieczenie od przepięcia? Biorąc pod uwagę ewentualne straty, można z łatwością stwierdzić, że będzie to opłacalna decyzja. Przed zakupem należy jednak dokładnie wycenić wartość posiadanego sprzętu oraz posiadać dowód zakupu swoich sprzętów (faktura, paragon). W niektórych sytuacjach urządzenia tego typu mogą być warte kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zdecydowanie warto chronić tak drogie sprzęty, wykupując właśnie ubezpieczenia od przepięć. Link4, Generali i Wiener oferują dedykowane polisy tego typu, z kolei wiele innych firm – w tym PZU ubezpieczenie od przepięć, Compensa czy Warta – pozwalają na dołączenie zabezpieczenia tego typu do ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Jaki sprzęt zagrożony jest przepięciem?

Zagrożenia z tego zakresu dotyczą wszystkich urządzeń elektronicznych, które znajdują się w domu i działają dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim komputery, sprzęty AGD i RTV, urządzenia audiowizualne i muzyczne, a także zautomatyzowane bramy garażowe, bramy wjazdowe i furtki oraz sama instalacja elektryczna. W kategorii AGD mieszczą się nie tylko mikrofalówki czy miksery, lecz także lodówki, zmywarki i kuchenki elektryczne. Wszystkie te sprzęty mogą być narażone na uszkodzenia w wyniku przepięcia.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie od przepięć elektrycznych?

Ubezpieczenie od przepięć może być dostępne zarówno jako oddzielna umowa, jak i w formie dodatku do polisy mieszkaniowej. Warto z nich skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu wiele sprzętów elektrycznych, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Co istotne, takich sytuacji nie da się przewidzieć – ryzyko przepięcia istnieje zawsze, nawet jeśli instalacja elektryczna jest całkowicie nowa.

Wybierając solidne ubezpieczenia mieszkaniowe i inne polisy w AXONN Ubezpieczenia, można zadbać o pełen spokój oraz komfort korzystania z lokalu. Radzimy sobie z problemami, z którymi inni sobie nie radzą – dlatego oferujemy pełne wsparcie przy wyborze wszystkich rodzajów polis. Kupując ubezpieczenie od przepięć elektrycznych, można uzyskać świadczenia na naprawę danego sprzętu lub zakup nowego urządzenia.

Ile wynosi odszkodowanie za uszkodzenia wywołane przepięciem?

Wysokość świadczeń, które można otrzymać za sprzęt uszkodzony przepięciem, jest zależna od podpisanej umowy. Może być naliczana procentowo od całej sumy ubezpieczenia ruchomości bądź określana konkretnym limitem cenowym. Istotne jest przede wszystkim to, aby ustalić takie zapisy z naszym agentem ubezpieczeniowym przy podawaniu rodzaju sprzętów oraz ich wartości. To pozwoli przygotować atrakcyjną ofertę i zapewni wymagane wsparcie, gdy dojdzie do przepięcia.

Ubezpieczenie od przepięć a ubezpieczenie od uderzenia pioruna

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie od przepięć elektrycznych nie jest tym samym, co polisa zapewniająca wsparcie w razie uderzenia pioruna. Są to oddzielne zdarzenia losowe, które są określane w inny sposób w umowach – zawsze należy zwracać na to uwagę. Ubezpieczenie od przepięć dotyczy uszkodzeń wywołanych przez nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej, w wyniku którego zostaje zniszczone dane urządzenie. W przypadku uderzeń pioruna mówi się za to o bezpośrednim działaniu siły natury, czyli o odprowadzenie ładunku elektrycznego z atmosfery do ziemi przez ubezpieczone mienie. Jako że na te zdarzenia działają dwie inne siły, są one traktowane odrębnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe, mimo że ich skutki są podobne. Aby określić, jaki rodzaj polisy będzie odpowiedni w danej sytuacji, warto porozmawiać z naszym agentem ubezpieczeniowym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie w razie wystąpienia problematycznej sytuacji. Warto wybrać wsparcie AXONN Ubezpieczenia – zapewniamy profesjonalną pomoc dla wszystkich naszych partnerów już od ponad 20 lat.

Przepięcie a ubezpieczenie w praktyce. Jak wygląda procedura wypłaty świadczeń?

Procedura wypłaty świadczeń jest dość prosta – należy jednak mieć na uwadze kilka czynności, które będą potrzebne do zgłoszenia szkody i otrzymania swoich środków. Jeśli doszło do uszkodzenia, na początek powinniśmy sporządzić szczegółową listę urządzeń, które uległy awarii. Do tego należy dołączyć posiadane dowody zakupu, czyli faktury lub paragony, a do nich dodać rok nabycia uszkodzonych przedmiotów. Istotna będzie również szacowana wartość sprzętu, a także, co najważniejsze, ekspertyza z serwisu potwierdzająca, że zniszczenie powstało w wyniku przepięcia. Bez ostatniego elementu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia z polisy tego typu. Sieć energetyczna w Polsce jest przeciążona szczególnie w letnim okresie z powodu nadwyżek energii wytworzonej przez panele słoneczne, dlatego ubezpieczenia od przepięć zyskują coraz większą popularność – to skuteczny sposób na ochronę przed skutkami zniszczenia wartościowych sprzętów elektrycznych. Nie zwlekaj i wybierz odpowiednią polisę z AXONN Ubezpieczenia.