Wczytywanie...

 
Ubezpieczenia budynków gospodarczych

Ubezpieczenia budynków gospodarczych

Ubezpieczenia budynków gospodarczych to bardzo szeroki obszar, który dotyczy różnego rodzaju obiektów. O tym rodzaju polis mówi się przede wszystkim w kontekście konstrukcji znajdujących się na terenie gospodarstw rolniczych. Jak działa tego typu umowa, przed czym chroni i dla kogo będzie obowiązkowa? Poznaj najważniejsze informacje i skontaktuj się z agentem AXONN Ubezpieczenia, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Budynek gospodarczy zwykły czy rolniczy – jak je odróżnić?

Ze względu na fakt, że zasady polisy mogą być inne dla obiektów rolniczych, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić różnice pomiędzy tymi typami konstrukcji. Przez pojęcie „budynków gospodarczych” rozumie się wszelkie obiekty wykorzystywane do prac niezwiązanych z wykonywanym zawodem lub do prac warsztatowych. Najczęściej mają one charakter magazynu do przechowywania materiałów, narzędzi, urządzeń, a także płodów rolniczych, o ile nie są one przeznaczone do sprzedaży. Budynki tego rodzaju można stawiać bez pozwoleń do powierzchni 35 m2. Do tej kategorii zalicza się m.in. garaże jednostanowiskowe, oranżerie czy altany ogrodowe. Najczęściej są one ubezpieczane w ramach rozszerzenia do polisy mieszkaniowej. Taką opcję można znaleźć w ofercie PZU, Warty, AGRO Ubezpieczenia, Uniqa i innych firm – aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie, skorzystaj ze wsparcia AXONN Ubezpieczenia.

Jak natomiast wyglądają budynki gospodarcze rolnicze? Taki obiekt musi spełniać kilka kryteriów: pod uwagę bierze się przede wszystkim jego położenie, fundamenty, dach czy też wydzielenie poszczególnych przestrzeni. Z reguły uznaje się, że budynki gospodarcze rolnicze muszą:

  • być na trwałe powiązane z gruntem,
  • należeć do rolnika (osoby posiadającej gospodarstwo rolne),
  • znajdować się na terenie głównej ubezpieczonej nieruchomości,
  • mieć powierzchnię minimalną 20 m2.

Czy można połączyć ubezpieczenie domu i budynków gospodarczych?

Ubezpieczenie budynków gospodarczych zazwyczaj nie jest oferowane jako samodzielna polisa. Jest to przeważnie część ubezpieczenia mieszkania, którą można rozwinąć i dopisać do umowy. Na podobnej zasadzie działa polisa garażu, oszkleń czy obiektów małej architektury. Dzięki temu ubezpieczenia mieszkaniowe mogą być w wygodny i przejrzysty sposób dostosowane do potrzeb klienta.

Chcąc zakupić ubezpieczenie domu i budynków gospodarczych, należy najpierw zainwestować w polisę mieszkaniową dla głównej nieruchomości. Aby dopasować umowę do swoich wymagań, wystarczy skontaktować się z agentem firmy AXONN Ubezpieczenia. Radzimy sobie problemami, z którymi inni sobie nie radzą – zapewniamy profesjonalne wsparcie w wyborze polisy i jej poszczególnych elementów.

Czy ubezpieczenie budynków gospodarczych jest obowiązkowe?

Kto musi skorzystać z ubezpieczenia budynków gospodarczych? W przypadku konstrukcji należących do osób prywatnych nie jest to obowiązkowe. To dobrowolna polisa – warto jednak na nią postawić, by uchronić się przed różnymi niespodziewanymi kosztami. Zupełnie inaczej jednak wygląda kwestia budynków gospodarstwa rolnego. Jeśli teren należący do gospodarza przekracza 1 hektar, ubezpieczenie tego typu jest obowiązkowe. Co więcej, wymogi prawne określają 13 grup ryzyka, które muszą być pokryte polisą. Wśród nich znajdują się:

  • deszcz (tzw. deszcz nawalny, czyli o współczynniku wydajności większym niż 4),
  • grad,
  • opady śniegu,
  • podtopienia,
  • powodzie,
  • huragany (prędkość wiatru min. 24 m/s),
  • pożary,
  • eksplozje,
  • lawiny,
  • obsunięcia ziemi,
  • tąpnięcia,
  • uderzenia piorunów,
  • uderzenia statków powietrznych.

Podsumowując – czy ubezpieczenie budynków gospodarczych jest obowiązkowe? Odpowiedź zależy od charakterystyki obiektu: jeśli mają one przeznaczenie rolnicze, a teren gospodarstwa ma powierzchnię większą niż 1 hektar, taka polisa jest wymagana.

Jakie budynki obejmuje ubezpieczenie?

Co może wchodzić w skład ubezpieczenia budynków gospodarczych? Rozwinięcie polisy mieszkaniowej pozwala zabezpieczyć wiele obiektów, które znajdują się na posesji przy głównej nieruchomości. Pod uwagę bierze się przede wszystkim konstrukcje związane na trwałe z gruntem, czyli postawione na fundamentach. Najczęściej ubezpiecza się budynki gospodarcze, garaże wolnostojące lub w zabudowie, ogrodzenia, bramy wjazdowe, furtki, murowane grille, altany oraz elementy instalacji solarnej i fotowoltaicznej. Polisa może obejmować również utwardzone powierzchnie, oczka wodne, baseny i chodniki. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie budynków rolniczych jest oddzielną usługą – taka umowa jest przeznaczona do zapewnienia ochrony stodoły, kurnika, magazynu, stajni czy chłodni.

Przed czym zabezpiecza ubezpieczenie budynków gospodarczych?

Ubezpieczenie budynków gospodarczych zazwyczaj konstruowane jest tak, aby zabezpieczać zarówno obiekty gospodarcze, jak i główną nieruchomość przed tymi samymi zagrożeniami. Podstawowa polisa obejmuje m.in. działanie ognia, zalanie czy skutki powodzi. To jednak tylko część tego, co może zaoferować ubezpieczenie budynków gospodarczych. Warta, PZU, ERGO Hestia, Allianz i inne firmy zapewniają szeroki dostęp do wsparcia – aby z niego skorzystać, postaw na wsparcie agentów AXONN Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie budynku gospodarczego?

Składka ubezpieczeniowa dla polisy mieszkaniowej z budynkiem gospodarczym może się różnić w zależności od wielu czynników. Dolna granica składki wynosi około 100 złotych rocznie, podczas gdy górna granica może być nawet dziesięciokrotnie wyższa. Wartość nieruchomości, takiej jak główna posiadłość, jej lokalizacja, zakres ochrony i czynniki związane z ludźmi (takie jak liczba i wiek mieszkańców oraz dodatkowe rozszerzenia, np. OC w życiu prywatnym lub assistance) mają wpływ na koszt składki.

Na przykład, jeśli składka za ubezpieczenie samego domu wynosi 289 złotych w jednym z towarzystw, to dodatkowe ubezpieczenie budynku gospodarczego będzie wymagać dopłaty w wysokości 69 złotych. Jeśli chcemy uwzględnić także garaż wolnostojący, to kosztuje dodatkowe 45 złotych, a za ubezpieczenie dodatkowych budowli na posesji należy zapłacić kolejne 69 złotych. Sumarycznie, składka za polisę obejmującą wszystkie te budynki wyniesie 472 złote. Podsumowując, składka ubezpieczeniowa dla polisy mieszkaniowej zależy od różnych czynników, takich jak wartość nieruchomości, jej zakres ochrony i dodatkowe elementy ubezpieczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie cena ubezpieczenia budynków gospodarczych na twojej posesji – skontaktuj się z naszym agentem. Porównamy dla Ciebie oferty ponad 20 towarzystw i znajdziemy polisę w korzystnej cenie.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie budynków gospodarczych?

Decydując się na ubezpieczenie budynków gospodarczych, należy dokładnie przeanalizować umowę i omówić z agentem ubezpieczeniowym wszelkie istotne zapisy. Aby skorzystać z profesjonalnego wsparcia, postaw na usługi AXONN Ubezpieczenia. Dzięki nam możesz liczyć na pomoc w wyborze najlepiej dostosowanej oferty do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenia AXONN.PL

Odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Ubezpieczenia AXONN.PL

Odwiedź nasze kanały społecznościowe:

© 2020 webz.pl dla AXONN.
Wszystkie prawa zastrzeżone.