Wczytywanie...
Czym są obiekty małej architektury i jak zapewnić sobie wsparcie finansowe w razie uszkodzenia takich elementów? Warto postawić na dodatkową polisę stanowiącą rozszerzenie ubezpieczenia mieszkaniowego. Tego typu pakiet może być bardzo przydatnym zabezpieczeniem przed wysokimi wydatkami związanymi z naprawami. Sprawdź, co to obiekt małej architektury i jak działa ubezpieczenie w tym zakresie.
Ubezpieczenia obiektów małej architektury są oferowane jako rozszerzenia polis domowych i mieszkaniowych. Umowy tego rodzaju dotyczą elementów, które leżą na terenie głównej nieruchomości, jednak nie stanowią części budynku. Z reguły zakłada się, że objęte polisą obiekty powinny być na trwałe przytwierdzone do podłoża – część ofert obejmuje jednak również budowle ruchome czy niektóre przedmioty codziennego użytku.
W efekcie ubezpieczenia obiektów małej architektury mogą obejmować świadczenia dotyczące wielu różnorodnych przedmiotów na terenie nieruchomości. Wiele zależy od zakresu polisy i wybranej firmy. Z AXONN Ubezpieczenia możesz skorzystać z usług towarzystw ubezpieczeniowych takich jak PZU, ERGO Hestia, Warta, Agro Ubezpieczenia i wiele innych – zapewniamy pełne wsparcie w wyborze najdogodniejszej opcji. Radzimy sobie z problemami, z którymi inni sobie nie radzą!
Oprócz samych informacji o polisie warto także dowiedzieć się, co to obiekt małej architektury. Do tej kategorii można zaliczyć m.in. budowle trwałe, takie jak:
Jest to dość rozległa lista – warto przy tym zaznaczyć, że możliwe jest również ubezpieczenie ruchomych obiektów małej architektury. Są one jednak chronione tylko wtedy, gdy znajdują się na terenie ubezpieczonego obiektu. Jeśli zostaną uszkodzone poza tym obszarem, świadczenie nie zostanie wypłacone. Do ruchomych obiektów, które może objąć ubezpieczenie małej architektury, należą m.in. pojazdy różnego typu, oświetlenie nieprzytwierdzone na stałe, meble ogrodowe, parasole, posągi, ruchome grille ogrodowe czy nawet wózki dziecięce.
Ubezpieczenia obiektów małej architektury zabezpieczają właściciela chronionego terenu przed konsekwencjami różnych zdarzeń losowych. Dokładny zakres wsparcia zależy od zapisów umowy, które mogą się różnić według tego, jaką firmę wybierzemy – np. Wartę, TUW Ubezpieczenia, Proama czy PZU. Agenci AXONN Ubezpieczenia pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję w tym zakresie. Najczęściej obiekty małej architektury zabezpiecza się przed szkodami powstałymi wskutek próby kradzieży, aktu wandalizmu, gradu, silnego wiatru, powodzi, pożaru czy ulewy. Ubezpieczenie małej architektury jest bardzo przydatne dla każdego właściciela domu – to dobry sposób, by uchronić się przed nieplanowanymi wydatkami.
Ubezpieczenia mieszkaniowe oferują coraz więcej rozszerzeń, które mogą być bardzo przydatne dla klientów. Jednym z takich dodatków jest właśnie ubezpieczenie małej architektury. Co ważne, tej polisy zazwyczaj nie można zakupić oddzielnie – jedynie przy podpisywaniu umowy na ubezpieczenie mieszkania. Dzięki temu można jednak liczyć na stosunkowo niskie koszty. Wykup ubezpieczenia obiektów małej architektury można połączyć z innymi rozszerzeniami polisy mieszkaniowej, np. z ubezpieczeniem garażu czy oszkleń, a także polisy od przepięć czy piorunów.
Przed zakupem ubezpieczenia obiektów małej architektury warto również dowiedzieć się, czego nie obejmuje takie rozszerzenie do polisy. Świadczenie nie zostanie wypłacone, jeśli wykryto wady konstrukcyjne, materiałowe bądź projektowe w ubezpieczonych obiektach. Problemem będą również szkody powstałe wskutek naturalnego osiadania budynków, prac górniczych czy robót ziemnych. Dodatkowo polisa tego typu najczęściej nie dotyczy uszkodzeń spowodowanych przez zwierzęta domowe lub dzikie, a także zdarzeń na terenie nienależącym do ubezpieczonej nieruchomości (w przypadku obiektów ruchomych).
Cena ubezpieczenia obiektów małej architektury wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na rok. Wartość polisy jest zależna od charakterystyki elementów, które mają być objęte ochroną, a także zakresu jej działania. Może na nią wpływać również ogólna cena ubezpieczenia mieszkania. Podstawowa polisa na małą architekturę obejmuje najczęściej ochronę na wypadek pożarów, powodzi i silnych burz. Jej zakres można poszerzyć, wybierając np. ubezpieczenie od aktów wandalizmu i kradzieży. W ten sposób możliwe jest otrzymanie polisy, która kosztuje naprawdę niewiele w stosunku do oferowanego wsparcia. Aby móc liczyć na najlepsze warunki, postaw na wsparcie AXONN Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie małej architektury jest bardzo opłacalnym rozszerzeniem do polisy. Poleca się je głównie właścicielom domów z licznymi obiektami znajdującymi się na posesji. Warto zwrócić uwagę na niskie koszty polisy – w zamian za niewielki dodatek do składki ubezpieczenia domu można uzyskać bardzo przydatne wsparcie w naprawach czy nawet wymianę obiektów na nowe.